J.S. 17. Gyalwa Karmapa - Orgyen Thrinley Dordže

Orgyen Thrinley Dordže

Orgyen Dodül Thrinley Dordže se narodil v roce 1985 v oblasti Lhatok v Tibetu v rodině kočovných pastevců. Jeho narození provázely zázračné události a zvláštní úkazy. Díky okolnostem narození a svým schopnostem byl od malička považován za reinkarnovaného lámu; nevědělo se však kterého, a tak mu říkali "Apo Gaga"- Šťastný bratr.

Když 16. Karmapa Ranjung Rigpay Dordže zemřel, Regenti Kagyu si dlouho nebyli jisti, kde začít s hledáním nové inkarnace. Až jednou si J.S. Tai Situpa vzpomněl, že mu 16. Karmapa kdysi věnoval amulet. Otevřel ho a našel dopis, který obsahoval předpověď s podrobnostmi příštího zrození. Tehdy bylo malému Karmapovi sedm let.

Jednoho dne oznámil Apo Gaga svým rodičům, že se pro něj blíží vyhledávací skupina a že si musí sbalit věci. Přinutil rodiče, aby změnili tábořiště a přestěhovali se na letní pastviny o měsíc dříve než měli ve zvyku. Toto místo popsal 16. Karmapa ve své předpovědi.

Apo Gaga byl uznán Dalajlamou a představiteli ostatních tradic tibetského buddhismu za 17. Inkarnaci Karmapy. Byl převezen do Tsurphu, hlavního sídla Karmapů, a s povolením Čínské vlády vysvěcen. To bylo vůbec poprvé, kdy komunistická Číny povolila oficiálně rozpoznat a jmenovat reinkarnovaného lamu.

Na konci roku 1999 opustil Karmapa Tölung Tsurphu a žádal o politický azyl v Indii, kde v současné době pokračuje s buddhistickým studiem. Duchovní výcvik probíhá pod vedením jeho hlavního učitele 12. Khentin Tai Situ Rinpočheho, přesně jak praví proroctví Chöjor Lingpy:

 
V oblasti vize,
před horami, kde jsou skály a staré stromy,
se nachází Sedmnácté z Růžence převtělení
společně s Khentin Tai Situpou,
jejich mysl splynula v jednu.

To znamená,
že listoví a okvětní plátky Buddhova učení
budou (pod ním) vzkvétat
a plod ryzí esence Gampopova přenosu
bude hojně přítomen.

V roce 2001 byl J.S. Karmapovi udělen od Indické vlády statut uprchlíka. Politická situace, hlavně napjaté vztahy s Čínou, však nedovolují zajistit některé věci bez omezení. Např. není J.S. Karmapovi dovoleno navštívit klášter Šherab Ling - indické sídlo J.S. Tai Situ Rinpočheho. Jinak byl Karmapa v Indii srdečně přivítán a též se setkal s indickým premiérem.


nahoru
Kagyu Samye Dzong - naposledy upraveno 31. ledna 2002

Email: samyedzong@email.cz

Home