Karmapa

Gyalwa Karmapa

Jeho Svatost Gyalwa Karmapa je jeden z nejvýznamnějších lamů Tibetu a hlava linie Karma Kagyu. Je považován za inkarnaci velkého bodhisattvy Čenreziga, stejně jako J.S. Dalajlama, a též se mu přisuzuje moc Drahokamu plnícího všechna přání. Narozdíl od dalajlamy však není oficiálně spojován s tibetskou vládou.

Karmapa byl prvním lamou, který se začal vědomě převtělovat (reinkarnovat). Současný Karmapa Orgyen Thrinley Dordže je již 17. zrozením. Tradice vyhledávání znovuvtělených lámů se brzy ujala i mimo linii Kagyu a stala se tak jedinečným rysem tibetského buddhismu. Tulku, jak se znovuzrozeným lamům říká, doslova znamená "proměněné tělo".

Karmapa je ztělesněním osvícené aktivity všech Buddhů (karma znamená v sanskrtu čin nebo aktivita). První Karmapa Düsum Khyenpa dostal od dákiní (ženských duchovních bytostí), na důkaz své duchovní moci, černou korunu, kterou dákiní upletly ze svých vlasů. Karmapovi se proto říká "lama s černou korunou". Fyzickou podobu tohoto duchovního symbolu nechal pro pátého Karmapu zhotovit Čínský císař.

Hlavním sídlem všech Karmapů je klášter Tsurphu (Cchurphu), který se nachází v centrálním Tibetu západně od Lhasy. Po čínské okupaci přenesl 16. Karmapa sídlo do Rumteku v Sikkimu.

Linie Karmapů

1. Düsum Khyenpa
2. Karma Pakšhi
3. Rangjung Dordže
4. Rolpai Dordže
5. Dežhin Šhegpa
6. Thongwa Döndän
7. Čhödrak Gyatso
8. Mikyö Dordže
9. Wangčhuk Dordže
10.Chöying Dordže
11.Yešhe Dordže
12.Jangčhub Dordže
13.Düdül Dordže
14.Thekčhog Dordže
15.Khakyab Dordže
16.Rangjung Rigpe Dordže
17.Orgyen Thrinley Dordže - současný Karmapa

Podle buddhistických spisů se na světe objeví celkem 1002 Buddhů, kteří budou vyučovat celou Dharmu. Buddha Šákjamuni byl v pořadí čtvrtým, pátým bude Maitreja a po něm bude následovat právě karmapa v podobě Simhy - Buddhy Lva.


nahoru
Kagyu Samye Dzong - naposledy upraveno 31. ledna 2002

Email: samyedzong@email.cz

Home