Význam loga ROKPY

klenot

     Klenot - představuje humanitární činost ROKPY. Její aktivity jsou v této oblasti zaměřeny na odstraňování chudoby v mnoha jejích projevech: hlad, žízeň, nedostatek ošacení a zdravotní péče, nedostupnost vzdělání, duševní strádání, stáří, samota, etc. Klenot je symbolem bohatství a vyjadřuje hojnost a dostatek.
Šestičlenný klenot v buddhismu symbolizuje útočiště ( Buddhu, Dharmu, Sanghu, Lamy, Ochránce a Osvícená božstva ), zdroj skutečné pomoci a ochrany.


kniha

     Tibetská kniha - která leží na lotosu, představuje moudrost. Dvě poupata lotosu - jedno zavřené a druhé, které se právě otevírá, symbolizují její rozvoj. ROKPA usiluje o moudrost, která je založena na soucítění. Dále se snaží prohlubovat poznání, které vychází z studia Buddhova učení a meditace. Cílem je rozvinout vnitřní moudrost a schopnost, tento potenciál využít.


plod

     Plod - myrabolanu (arury), představuje léčebnou činnost ROKPY. V ajurvédě je plod arury považován za "krále medicíny". ROKPA poskytuje Tara Rokpa terapii, metodu k sebepoznání a sebeléčení, a provozuje Tara Rokpa College - školu tibetské medicíny.


Všechny tři aktivity povstávají z vody, která symbolizuje čistý soucit. Plamen pak znázorňuje jeho růst. Slovo ROKPA samo o sobě znamená "pomoc" nebo "podporu". I její heslo "Pomoci tam, kde je třeba" shrnuje celkové zaměření organizace.


nahoru
Kagyu Samye Dzong - naposledy upraveno 31. ledna 2002

Email: samyedzong@email.cz

Home